MAJ 2020

Statystyki z 37 portali nieruchomości:
Niemal połowa ogłoszeń publikowana jest na Gumtree

W maju, na 37 portalach przeszukiwanych przez bazę ofert Unirepo, opublikowano 690744 nowych ogłoszeń sprzedaży nieruchomości: 409449 mieszkań, 110185 domów, 148570 gruntów oraz 22540 nieruchomości komercyjnych. Jedynie 13% z nich ogłaszanych było bezpośrednio przez właścicieli. Ponad 74% ogłoszeń okazało się duplikatami, które wyrastają na istną plagę polskiego rynku nieruchomości.

Ogłoszenia mieszkań na sprzedaż wystawione w maju 2020


* w marcu 2022 r. gumtree.pl ogłosiło zakończenie działaności

- Powielanie ogłoszeń przez agencje nieruchomości bardzo utrudnia odnalezienie się w gąszczu ofert. Dlatego zdecydowaliśmy się na wdrożenie w Unirepo oprogramowania filtrującego duplikaty, bazującego na sztucznej inteligencji – zauważa architekt systemu, Bartłomiej Głuchowski. Obojętnie czy mamy do czynienia z naturalną, czy sztuczną inteligencją – nie jest to rozwiązanie stuprocentowo skuteczne. Szacujemy jednak, że sprawdza się ono w 97% przypadków, co sprawia że pośrednicy mają lepszy przegląd ofert prywatnych – dodaje Głuchowski. Dzięki zgrupowaniu duplikatów mamy pełną historię oferty od momentu jej wejścia na rynek. W 95% przypadków wiemy też które agencje pozyskały daną ofertę, w jakich cenach i na jakich portalach ją promują.

Mieszkania do wynajęcia: bezpośrednie oferty na Gumtree.pl

Warto zwrócić na znaczący wzrost liczby ogłoszeń mieszkań do wynajęcia u lidera rankingu portali nieruchomości w maju. Wzrósł jednak także odsetek duplikatów. Może (ale nie musi) świadczyć to o tym, że pojawiają się rosnące problemy ze znalezieniem najemcy. Jeśli jakieś ogłoszenie zostało wystawione w marcu i powtórzone za miesiąc czy dwa – jest ono traktowane jako duplikat. Oferty unikalne to takie, które nie były publikowane wcześniej. Ocenia to nasz zaawansowany algorytm który myli się jedynie w 3% przypadków i jest stale udoskonalany – podkreśla współtwórca wyszukiwarki ofert dla pośredników.

Na jakich portalach ogłaszają się agencje?


Gdzie szukać ogłoszeń bezpośrednich?


Statystyki z 37 portali, raz w miesiącu:
POBIERZ BIULETYN