LISTOPAD 2022

Statystyki z 37 portali nieruchomości: Na portalach dodano o 280 tys. mniej ogłoszeń sprzedaży mieszkań niż dwa lata temu

Przyglądając się listopadowym danym, a także informacjom z dłuższego okresu, analizowaliśmy sytuację dwutorowo: pod kątem liczby opublikowanych ogłoszeń oraz faktycznie nowych nieruchomości wchodzących na rynek (po odsianiu duplikatów). Pierwszy aspekt nie przedstawia się kolorowo – w ubiegłym roku informowaliśmy o ponad 30-procentowym spadku ogólnej liczby nowych ogłoszeń nieruchomości, a kolejny rok pogłębił tę zapaść o kolejnych 20%.

Mieszkania na sprzedaż - Liczba opublikowanych ogłoszeń

W listopadzie 2022 dodano o 180 tys. mniej ogłoszeń dotyczących mieszkań na sprzedaż niż rok temu i o ponad 280 tys. mniej niż przed dwoma laty! Oczywiście jedną z głównych przyczyn obrazuje słupek przypisany do kwietnia 2022 roku, a jest nią zamknięcie serwisu Gumtree. Znany on był z taśmowej produkcji ogłoszeń i ogromnej liczby zduplikowanych publikacji. Wraz z jego odejściem, praktycznie z dnia na dzień zniknęło kilkaset tysięcy ogłoszeń. Następujący po kwietniu niewielki wzrost, to efekt migracji ogłoszeniodawców korzystających z Gumtree do innych serwisów. W ogólnym ujęciu widzimy jednak, że trend spadkowy jest kontynuowany.

W przeciwieństwie jednak do ubiegłorocznej analizy, liczba prawdziwie unikalnych ofert nie ulega analogicznym procesom.

Mieszkania na sprzedaż - Liczba opublikowanych unikalnych ofert

Na tym wykresie widzimy właściwie jedynie sezonowe wahania. Tradycyjnie aktywność oferentów maleje na jesieni, osiągając najniższy punkt w świątecznym grudniu, by wraz z nadejściem wiosny ponownie wystrzelić w górę.

Łącząc te dwie informacje, można dojść do bardzo pozytywnych wniosków. Skoro bowiem liczba publikowanych ogłoszeń drastycznie spada, a liczba oferowanych nieruchomości zasadniczo się nie zmienia, oznacza to, że zmniejsza się znacznie liczba duplikatów. To samo w sobie znacząco ułatwia przeglądanie ofert.

Czemu na portale trafia coraz mniej zduplikowanych ogłoszeń? Czy popyt na rynku jest na tyle wysoki, że nie ma potrzeby by mnożyć lub aktualizować oferty? Więcej o tym temacie w najnowszym biuletynie „Portale ogłoszeniowe w liczbach”.

Na jakich portalach ogłaszają się agencje?


Gdzie szukać ogłoszeń bezpośrednich?


Statystyki z 37 portali, raz w miesiącu:
POBIERZ BIULETYN