CZERWIEC 2022

Statystyki z 37 portali nieruchomości: Działki to obecnie najzdrowszy segment rynku nieruchomości

Po nagłym wybuchu zainteresowania posiadaniem własnej ziemi, związanym z pandemią Covid-19 i kolejnymi lockdownami, nadszedł czas stabilności. Zarówno podaż nowych nieruchomości gruntowych, jak i liczba aktualnie dostępnych na rynku ofert, kształtuje się na niemal identycznym poziomie jak rok temu.

Podczas gdy we wszystkich innych segmentach rynku mamy do czynienia z zaleganiem ofert dostępnych na rynku nieruchomości i brakiem chętnych na zakup, działki utrzymują stabilny poziom, pomimo kolejnych zawirowań na arenie międzynarodowej. Oto jak przebiegał ten trend w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy:

Oferty sprzedaży gruntów 1/2021 - 6/2022

Jak widać, nawet sezonowe zmiany, wyraźne w poprzednich latach, ostatnio uległy wypłaszczeniu. Kupujący poszukiwali aktywnie gruntów do zakupu nawet zimą, mimo że nowych ofert pojawia się wtedy zdecydowanie najmniej.

Utrzymuje się więc zarówno podaż ofert nieruchomości gruntowych, jak i popyt. Co więcej, choć widać delikatny przyrost liczby aktualnych ofert, ten segment rynku wydaje się znajdować się w stanie względnej równowagi.

Mniej więcej tyle samo nowych, unikalnych ofert co miesiąc trafia na rynek i jednocześnie z niego znika. Może to świadczyć o tym, że mimo pogorszenia koniunktury grunty wciąż znajdują nabywców. Druga opcja jest taka, że ogłoszeniodawcy wycofują swoje ogłoszenia aby przeczekać trudny okres.

Ciekawe jest również, że mimo zniknięcia serwisu Gumtree, liczba krążących w Internecie ogłoszeń (wraz z duplikatami) również nie spadła w porównaniu z ubiegłym rokiem, a wręcz nieznacznie wzrosła.

Ogłoszenia sprzedaży gruntów dodane w czerwcu 2020-2022

Na których portalach znajdziemy obecnie najwięcej ogłoszeń sprzedaży działek? Gdzie ogłaszają się właściciele, a gdzie agencje? Na te pytania odpowiemy w najnowszym numerze biuletynu „Portale ogłoszeniowe w liczbach”.

Na jakich portalach ogłaszają się agencje?


Gdzie szukać ogłoszeń bezpośrednich?


Statystyki z 37 portali, raz w miesiącu:
POBIERZ BIULETYN