LUTY 2022

Statystyki z 38 portali nieruchomości: Portale nieruchomości się specjalizują – coraz większy rozstrzał cenowy

Przeanalizowaliśmy 516105 ogłoszeń sprzedaży, jakie pojawiły się w lutym na 38 portalach nieruchomości obserwowanych przez serwis Unirepo. W porównaniu z ubiegłym rokiem średnia cena mieszkań na sprzedaż w stolicy Polski wzrosła nawet o 2000 złotych!

Średnie ceny ofertowe na poszczególnych portalach różnią się od siebie. Nie ma w tym nic zaskakującego. Serwisy starają się oczywiście walczyć o każdego, jednak większość z nich ma pewną docelową grupę klientów. Intuicyjnie możemy wyróżnić portale bardziej inkluzywne, takie jak świętej pamięci Gumtree, gdzie za darmo publikowane są oferty często śmieciowe i o niskiej cenie ofertowej. Po drugiej stronie mamy serwisy kojarzone z segmentem premium, jak chociażby OtoDom. Czy jednak ten społecznie zakorzeniony obraz poszczególnych portali ma odzwierciedlenie w cenach ofertowych?

Średnia cena ofertowa mieszkań na sprzedaż w Warszawie
w lutym 2022 i 2021 roku

W naszym zestawieniu nie ma niestety choćby jednego portalu, na którym ceny spadłyby w porównaniu z ubiegłym rokiem. Oczywiście dla nikogo nie jest to zaskoczeniem. Ceny rynkowe wciąż rosną, a wieszczone od wielu lat spadki mimo kolejnych światowych i lokalnych kryzysów wciąż nie nadchodzą. Jednak skala wzrostów w przeciągu zaledwie 12 miesięcy może szokować. Warszawscy właściciele i pośrednicy żądają za metr kwadratowy mieszkanie już nie około 11 tys. zł, lecz blisko 14 tys.!
Serwisem który najbardziej zbliżył się do tej magicznej granicy okazuje się Domiporta. Średnia cena ofertowa na poziomie 13 958 zł to rekordowy wzrost aż o 18% w stosunku do ubiegłego roku, czyli o około 2100 zł na metrze. Na drugim biegunie znajdziemy serwis Lento, gdzie uśredniona cena wyniosła 12 378 zł i od lutego 2021 roku wzrosła jedynie o 5%.
Oczywiście tu ponownie należy pamiętać o specyfice poszczególnych portali. Lento to portal bezpłatny i ląduje tam sporo ogłoszeń o niskiej jakości oraz wartości. Wciąż zaskakuje za to OLX, który pomimo pobierania opłat od użytkowników utrzymuje stosunkowo niski poziom cen ofertowych. Większość ogłoszeń pochodzi tam jednak od prywatnych osób, więc cena jest proporcjonalnie niższa niż na portalach preferowanych przez agencje nieruchomości.

Należy pamiętać także, że prezentowane dane są obarczone pewnym marginesem błędu. Choć portale coraz aktywniej prowadzą walkę z niechcianymi i śmieciowymi ogłoszeniami, to wciąż zdarzają się fałszywe oferty od deweloperów udające ogłoszenia z rynku wtórnego, czy też zwykłe błędy ludzkie, takie jak wpisanie numeru telefonu zamiast ceny nieruchomości. Staramy się odrzucać w naszych statystykach takie zgniłe jaja, ale nie zawsze uda się wyłapać je wszystkie.

W najnowszym numerze „Portali ogłoszeniowych w liczbach” czeka na was między innym zestawienie wzrostów średnich cen w Warszawie na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Zachęcamy do pobierania!

Na jakich portalach ogłaszają się agencje?


Gdzie szukać ogłoszeń bezpośrednich?


Statystyki z 38 portali, raz w miesiącu:
POBIERZ BIULETYN