KWIECIEŃ 2021

Statystyki z 38 portali nieruchomości: Grunty rozkwitają na wiosnę

W kwietniu na 38 portalach monitorowanych przez serwis Unirepo pojawiło się 201858 ogłoszeń sprzedaży działek. Po wyeliminowaniu duplikatów uzyskaliśmy ponad 33000 całkowicie nowych nieruchomości gruntowych wystawionych w tym miesiącu. To jasny sygnał, że zima na rynku się skończyła i właściciele skończyli już czekać na „lepsze czasy”.

Jak w każdym segmencie rynku nieruchomości, tak i w przypadku działek możemy zaobserwować pewną sezonowość zachowań zarówno kupujących, jak i oferentów. Najwięcej ogłoszeń na rynku obserwujemy wiosną, najmniej zaś zimą. Poza czysto psychologicznym efektem większego optymizmu i chęci do podejmowania nowych wyzwań na wiosnę, można wytłumaczyć to także względami bardziej praktycznymi. Działkę, szczególnie rolną lub kupowaną pod budowę domu, możemy znacznie dokładniej obejrzeć na wiosnę, niż gdy przykryta jest grubą warstwą śniegu. Właściciele również wolą prezentować nieruchomość przy słonecznej pogodzie, gdy trawa cieszy oko głęboką, świeżą zielenią.

Wyjątek od tej naturalnej reguły stanowił kwiecień 2020 roku, tuż po wprowadzeniu pierwszego lockdownu gospodarki spowodowanego epidemią koronawirusa. Ukazało się wówczas tylko 22000 nowych ofert. Możemy jedynie spekulować ile nieruchomości znalazło w tym miesiącu nabywców, z pewnością jednak nie było ich wiele. Cała branża wstrzymała wówczas na chwilę oddech w oczekiwaniu na dalszy rozwój wypadków. Na odbicie nie trzeba było jednak długo czekać. Kupujący i sprzedawcy otrząsnęli się z pandemicznego szoku już po kilku tygodniach, a maj 2020 okazał się rekordowy pod względem liczby ofert. Po tych zawirowaniach rynek powrócił do stabilnego, rocznego rytmu.

W tym roku sytuacja przedstawia się zgoła inaczej. Kwiecień bieżącego roku to silny bodziec świadczący o wiosennym przebudzeniu. Wiele wskazuje na to, że będzie on dopiero początkiem wzrostowej tendencji, która utrzyma się w nadchodzących tygodniach.

Powyższe spostrzeżenia są doskonale widoczne na wykresie obrazującym sprzedaż działek w najważniejszym portalu segmentu ofert bezpośrednich – OLX.

Roczny cykl koniunkturalny jest tu jasno widoczny, z wyraźnie zaznaczonym minimum przypadającym na grudzień. Warto jednak zauważyć, że tegoroczne wiosenne odbicie wskoczyło na zupełnie inny poziom niż w ubiegłym sezonie. Niewykluczone, że nadchodzące lato będzie naprawdę gorące, szczególnie na rynku nieruchomości.

Ale czy OLX jest głównym graczem w segmencie gruntów? Na jakich portalach ogłoszenia działek publikują biura nieruchomości? Dowiecie się tego w najnowszym numerze naszego biuletynu.

Na jakich portalach ogłaszają się agencje?


Gdzie szukać ogłoszeń bezpośrednich?


Statystyki z 38 portali, raz w miesiącu:
POBIERZ BIULETYN