MARZEC 2021

Statystyki z 38 portali nieruchomości: Coraz więcej mieszkań do wynajęcia

W marcu na 38 portalach monitorowanych przez serwis Unirepo pojawiło się 421990 ogłoszeń wynajmu mieszkań. To aż 17% więcej niż miesiąc temu. Po odsianiu duplikatów okazało się, że faktycznie nowych ofert mieszkań na wynajem przybyło 54000. Szacujemy, że wzrost w tym segmencie ciągu ostatnich dwóch lat wyniósł ponad 20%.

Dane te tylko po części wyjaśnić można kryzysem spowodowanym pandemią koronawirusa. Owszem, apogeum liczby ofert na rynku przyszło w pierwszych miesiącach lockdownu. We wrześniu 2020 zarejestrowaliśmy ponad 73 tys. nowych, unikalnych ofert wynajmu mieszkań. Był to moment gdy zwolniły się lokale po studentach, którzy w większości pozostali na nauce zdalnej i nie przedłużali / nie zawierali umów najmu lokali. Jednak trend wzrostowy rozpoczął się na długo przed początkiem globalnego kryzysu.
Analiza porównująca dane rok do roku wydaje się najbardziej miarodajna. W każdym roku bowiem następują sezonowe wahania liczby mieszkań na wynajem, ze stosunkowo mało aktywnym okresem zimowym i zwykle burzliwym sezonem letnim. Tak było dwa lata temu i nie inaczej sytuacja prezentowała się w ubiegłym roku, choć ogólna liczba ofert była już zdecydowanie wyższa. Wydaje się, że podobnie będzie w nadchodzących miesiącach. Już teraz możemy jednak stwierdzić, że startowy poziom tegorocznego cyklu ponownie został podwyższony.

Aby zauważyć realny, wieloletni trend rynkowy przyjrzymy się zdecydowanie największemu graczowi w segmencie wynajmu – portalowi OLX. Więcej ogłoszeń pojawia się co prawda na Gumtree, ale tam ponad 94% publikacji stanowią duplikaty. Na OLX widać stabilny, równy wzrost liczby wystawionych na wynajem mieszkań zarówno przed, jak i po wybuchu pandemii:

Na podstawie powyższego wykresu zaobserwować możemy stały, około dziesięcioprocentowy wzrost liczby mieszkań na wynajem każdego roku. Stoi to w sprzeczności z lansowaną ostatnio tezą, że rynek wynajmu stoi na skraju zapaści, a wynajmujący desperacko próbują znaleźć jakichkolwiek najemców. Gdyby tak było, należałoby się spodziewać, że oferty wynajmu będą stopniowo znikać – mieszkania trafiałyby masowo do sprzedaży. Tak się raczej nie dzieje.

Jak jest w rzeczywistości? Które portale najbardziej poszerzyły swoją ofertę mieszkań na wynajem? Czy odbiło się to na poziomie cen wynajmu? Dowiecie się pobierając najnowszy numer naszego biuletynu.

Na jakich portalach ogłaszają się agencje?


Gdzie szukać ogłoszeń bezpośrednich?


Statystyki z 38 portali, raz w miesiącu:
POBIERZ BIULETYN