CZERWIEC 2020

Statystyki z 37 portali nieruchomości:
Prawie o 30 tysięcy więcej mieszkań do wynajęcia

W czerwcu, na 37 portalach monitorowanych przez bazę ofert Unirepo, pojawiło się 526190 ogłoszeń dotyczących wynajmu nieruchomości: 404495 mieszkań, 18180 domów oraz 103493 lokale użytkowe. Niestety, podobnie jak w przypadku ofert sprzedaży, prawie 73% z nich stanowiły duplikaty. Niechlubnym rekordzistą w segmencie wynajmu był serwis Gumtree, gdzie unikalne oferty stanowiły zaledwie 8% wszystkich opublikowanych ogłoszeń.

Gdzie ogłaszają się agencje nieruchomości?Dla wielu obserwatorów rynku zaskakującym może okazać się fakt, jak bardzo agencje nieruchomości polegają na portalu Gumtree w pośrednictwie wynajmu. Prawie 60% wszystkich publikowanych ogłoszeń trafia właśnie tam. Jest jednak kilka innych portali, które utrzymują swój stabilny udział w rynku i nie można ich pomijać. Co ciekawe, drugi gigant ogłoszeniowy OLX, który odpowiada za ponad ¼ wszystkich ofert wynajmu, w segmencie agencyjnym właściwie nie istnieje. Wynika to z faktu, że aż 91% wszystkich ogłoszeń wynajmu na OLX to ogłoszenia bezpośrednie. Tymczasem w przypadku liderującego Gumtree ten odsetek to zaledwie 11%.

Ogłoszenia wynajmu mieszkań w czerwcu 2020

Spośród niemal 405 tys. opublikowanych w czerwcu ogłoszeń wynajmu mieszkań po odfiltrowaniu duplikatów pozostało jedynie 60 tys. prawdziwie nowych ofert. Mimo to, wraz z ofertami z poprzednich miesięcy, na koniec czerwca na rynku dostępna była rekordowa liczba 115 tys. mieszkań. To o 33% więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

– Wygląda na to, że, najprawdopodobniej z powodu koronawirusa, nastały dobre czasy dla najemców – stwierdza Grzegorz Grabowski z biura rachunkowego Wynajmistrz.
– Oczywiście część tego wzrostu można przypisać ogólnemu trendowi rozwoju rynku wynajmu (liczba mieszkań kupowanych "inwestycyjnie" przez ostatnich kilka lat wyraźnie rosła). Moim zdaniem jednak w znacznej mierze jest to wynikiem pandemii koronawirusa i ograniczeń wprowadzonych przez rządzących – dodaje Grabowski.

Pełny komentarz Grzegorza Grabowskiego odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości dostępny jest w naszym czerwcowym biuletynie:

Na jakich portalach ogłaszają się agencje?


Gdzie szukać ogłoszeń bezpośrednich?


Statystyki z 37 portali, raz w miesiącu:
POBIERZ BIULETYN