CZERWIEC 2023

Statystyki z 37 portali nieruchomości: Coraz więcej działek dostępnych do kupienia

W maju 2023 r. w ofercie osób prywatnych oraz biur nieruchomości dostępnych było do kupienia 218 tys. działek. To rekord w skali ostatnich 3 lat. W czerwcu z oferty ubyło ok. 5 tys. gruntów, ale nadal wartość ta jest o ponad 10% większa niż przeciętna z analizowanego okresu.

Skoro oferta działek stale się poszerza (trend jest dobrze widoczny na wykresie poniżej), to w skrajnym przypadku możliwe są dwie sytuacje. Albo jest coraz mniej chętnych do zakupu działki i niesprzedane oferty wiszą cały czas na portalach, albo posiadacze gruntów w panice rzucają się do sprzedaży i zalewają rynek swoimi parcelami.

Aktualne oferty sprzedaży gruntów (po odsianiu duplikatów)Wydaje się, że bardziej prawdopodobna jest ta pierwsza sytuacja (mniej kupujących), ponieważ z naszych analiz wynika, że na rynek trafia coraz mniej działek do sprzedania. Oczywiście można podnosić argumenty, że nasze algorytmy odsiewania duplikatów są w przypadku gruntów najmniej skuteczne. To oczywiście prawda, ponieważ o ile w przypadku mieszkań i domów liczba cech opisujących nieruchomość jest olbrzymia (rodzaj kuchni, liczba łazienek, wykończenie podłogi itd.), tak jeden kawałek ziemi zazwyczaj łudząco przypomina inny, podobny fragment terenu. Użytkownicy naszych serwisów (biura nieruchomości oraz inwestorzy) potwierdzą jednak, że nawet w tym segmencie radzimy sobie wystarczająco dobrze i uzyskiwane przez nas dane mogą stanowić sensowną bazę do analiz.

Nowo wprowadzane na rynek gruntyJak widać na wykresie, od czerwca 2021 mieliśmy do czynienia z dosyć wyraźnym trendem: liczba wprowadzanych do obrotu działek systematycznie spadała. Startując z pułapu ok. 30 tys. "nowych" działek miesięcznie, dotarła do 25 tys. Obecnie spadek ten najwyraźniej się zatrzymał – pytanie na jak długo?

Jeśli ktoś nie czytał wstępu do tego artykułu i zerknie tylko na poniższe słupki, może jednak dojść do wniosku, że na rynku gruntów od lat nie dzieje się kompletnie nic ciekawego. Liczba publikowanych w Internecie ogłoszeń ustaliła się na poziomie ok. 170 tys. miesięcznie. Słupki te obrazują jednak stosunkowo łatwo dostępne na rynku dane dotyczące publikowanych anonsów, bez uwzględnienia ile z nich jest duplikatami oraz które nie są już aktualne. Jak widać dostęp do "tajemnej" wiedzy, którą dzięki nam można uzyskać, jest czasem na wagę złota!

Ogłoszenia sprzedaży gruntów dodane w czerwcu 2020-2023Na których portalach znajdziemy obecnie najwięcej ogłoszeń sprzedaży działek? Gdzie ogłaszają się właściciele, a gdzie agencje? Na te pytania odpowiemy w najnowszym numerze biuletynu „Portale ogłoszeniowe w liczbach”.

Na jakich portalach ogłaszają się agencje?


Gdzie szukać ogłoszeń bezpośrednich?


Statystyki z 37 portali, raz w miesiącu:
POBIERZ BIULETYN