MARZEC 2023

Statystyki z 37 portali nieruchomości: „Efekt Putina” przestaje wpływać na czynsze

Przeanalizowaliśmy 218 287 ogłoszeń wynajmu mieszkań, jakie pojawiły się w marcu na 37 portalach nieruchomości obserwowanych przez serwis Unirepo. W porównaniu z ubiegłym rokiem średnia cena wynajmu mieszkań wzrosła gdzieniegdzie nawet o połowę! Początek roku daje jednak nadzieję na spadek czynszów.

Od wybuchu wojny w Ukrainie minęło już niemal 14 miesięcy. Rok temu na gorąco analizowaliśmy, jak ta brutalna napaść i wynikający z niej kryzys uchodźczy wpłynęły na rynek nieruchomości w Polsce – przede wszystkim na wynajem mieszkań.
Przyglądając się danym zebranym tuż przed i zaraz po inwazji, zaobserwowaliśmy już znaczący wzrost cen wynajmu, sięgający kilkunastu procent. Okazało się jednak, że był to dopiero początek. Na szczęście wydaje się, że kulminacja tego procesu miała miejsce na jesieni ubiegłego roku. Obecnie czynsze utrzymują się na stabilnych poziomach, a w niektórych miastach średnia powoli się obniża. Jest to rzecz jasna pozytywna informacja dla najemców. Dla wynajmujących, którzy prześcigali się w publikowaniu ofert z niekiedy kuriozalnie wysokimi cenami, okres niespodziewanej prosperity dobiega końca.

Czynsz wynajmu mieszkań 3-pokojowych

* Wykres prezentuje medianę cen ofertowych, dla bezpośrednich ofert wynajmu.

Dramatyczny wzrost popytu, związany z napływem uchodźców, napędził wzrost cen, który był następnie sztucznie podtrzymywany przez windujących ceny właścicieli. W rezultacie, wymagane czynsze stały się niekiedy absurdalne, w stosunku do standardu oferowanych nieruchomości.
Cały trend dobrze ilustruje segment wynajmu mieszkań 3-pokojowych. Niechlubnym liderem stał się Kraków, gdzie w pewnym momencie czynsze takich lokali wzrosły o 55%! Tak było we wrześniu ubiegłego roku, co oznacza, że w ciągu zaledwie pół roku koszt wynajmu trzypokojowego mieszkania wzrósł w stolicy Małopolski z 2200 zł do 3400 zł. Obecnie średni czynsz obniżył się do 3200 zł, jednak to wciąż niemal o połowę więcej, niż przed wojną.
Kolejne negatywne wyróżnienie musimy przyznać Warszawie oraz Rzeszowowi. To jedyne z badanych przez nas dużych miast, w których czynsze 3-pokojowych lokali na początku tego roku dalej rosły. W stolicy osiągnęły już niebotyczną średnią 3900 zł, czyli o 1000 zł więcej niż przed rozpoczęciem konfliktu w Ukrainie.
Niedaleko w tyle za Warszawą pozostają niestety Wrocław, Gdańsk i wspomniany Kraków. Czynsze powyżej 3 tys. zł za mieszkanie trzypokojowe są tu obecnie standardem.
Na tle największych metropolii najlepiej prezentuje się Poznań. Tu średnia cena wynajmu lokali z tego segmentu nawet w szczycie nie przekroczyła 3 tys., a obecnie znajduje się na poziomie 2800 zł. To jednak wciąż wzrost o blisko 30%.

Jak kształtują się ceny w przypadku mniejszych mieszkań? Ile lokali znajduje się obecnie na rynku?
O tym mówimy w najnowszym wydaniu „Portali ogłoszeniowych w liczbach”. Zachęcamy do pobierania!

Na jakich portalach ogłaszają się agencje?


Gdzie szukać ogłoszeń bezpośrednich?


Statystyki z 37 portali, raz w miesiącu:
POBIERZ BIULETYN