LUTY 2023

Statystyki z 37 portali nieruchomości: Wzrost cen mieszkań spowalnia

Przeanalizowaliśmy 294764 ogłoszenia sprzedaży, jakie pojawiły się w lutym na 37 portalach nieruchomości obserwowanych przez serwis Unirepo. W porównaniu z ubiegłym rokiem średnia cena mieszkań na sprzedaż w stolicy Polski wzrosła o około 1000 złotych.

Jak pisaliśmy w ubiegłym roku, poszczególne portale, choć starają się „zagarnąć” jak największą liczbę ogłoszeń dla siebie, stają się też coraz bardziej wybredne. Zaczynają się specjalizować, budować swoją markę w segmencie premium, czy wręcz przeciwnie, polegać na zaufaniu lokalnych, indywidualnych inwestorów. Miało to swoje odzwierciedlenie w średnich cenach publikowanych w danym serwisie ofert.
Co ciekawe, podział ten obecnie nie do końca odpowiada temu sprzed roku.

Średnia cena ofertowa za m2

(Mieszkania na sprzedaż, Warszawa)

W ubiegłym roku zdecydowanie najwyższa średnia cena ofertowa mieszkań na sprzedaż należała do Domiporty. Jednak w ciągu dwunastu kolejnych miesięcy wzrosła „zaledwie” o 3,5%, do poziomu 14450 zł/m2. Nowy lider, serwis Sprzedajemy, zanotował ponad 12% skok cen ofertowych, do rekordowego poziomu 14950 zł za metr. Jak widać, do magicznej bariery 15 tys. zł zabrakło naprawdę niewiele.
Oczywiście wzrosty cen dotyczą wszystkich obserwowanych portali. Największy dotyczył właśnie portalu Sprzedajemy. Z kolei najmniejsze zmiany cen dotknęły serwis Adresowo. Sprzedający oferują tu mieszkania w cenie średnio o 1,7% wyższej niż przed rokiem. Tajemnicą sukcesu może być tutaj skupienie się na ogłoszeniach bezpośrednich. Cena ofertowa jest tam z reguły niższa, niż w przypadku ofert agencyjnych. Również niewielka liczba duplikatów może wpływać na nieco niższą średnią cenę za metr na Adresowo.
Różnice w reakcjach poszczególnych portali na zmiany rynkowe spowodowały lekkie ujednolicenie cen ofertowych w serwisach ogłoszeniowych. Jednak rozstrzał pomiędzy serwisami wciąż sięga 1400 zł na metrze.
W przypadku większości serwisów wzrosty są jednak ponad dwa razy mniejsze, niż przy porównaniu dwóch poprzednich lat. Na wspomnianym Adresowo rok wcześniej ceny wzrosły o 12%! Niechlubnym rekordem w obserwowanym dwuletnim okresie poszczycić może się obecny lider, Sprzedajemy. W porównaniu z 2020 rokiem ceny na tym serwisie wzrosły o 28%.

Warto jednak przypomnieć, że prezentowane dane są obarczone pewnym marginesem błędu. Staraliśmy się w naszej analizie odrzucić skrajne oferty o nieprzyzwoicie wysokich cenach czy podejrzanie niskich oraz wszelkie ewidentne błędy ludzkie podczas wstawiania ofert. Wciąż jednak zdarzają się fałszywe oferty od deweloperów, udające ogłoszenia z rynku wtórnego i inne przekłamania, które mogą mieć nieznaczny wpływ na statystykę.

W najnowszym numerze „Portali ogłoszeniowych w liczbach” szerzej przyjrzymy się cenowej rywalizacji pomiędzy portalami. Zachęcamy do pobierania!

Na jakich portalach ogłaszają się agencje?


Gdzie szukać ogłoszeń bezpośrednich?


Statystyki z 37 portali, raz w miesiącu:
POBIERZ BIULETYN