SIERPIEŃ 2022

Statystyki z 37 portali nieruchomości: O 65 tysięcy mniej mieszkań do wynajęcia niż dwa lata temu

O ile pandemiczny sierpień roku 2020, naznaczony przez zastój i masowe opuszczanie lokali przez dotychczasowych najemców, można uznać za pewne odstępstwo od normy, to i tak był bardziej zwyczajny i przewidywalny od sierpnia roku bieżącego. Dwa lata temu oferty dość długo zalegały na rynku, czasami nawet miesiącami, podczas gdy teraz trudno o ogłoszenie starsze niż tydzień lub dwa. Znaleźliśmy się w sytuacji, gdzie jeśli poszukujący lokalu natrafi na takie obecne długo na rynku mieszkanie, natychmiast zapala mu się czerwona lampka. I słusznie, bo zapewne coś jest z nim nie tak. Dobre oferty znikają obecnie niemal natychmiast.

Unikalne oferty wynajmu mieszkań w sierpniu 2020, 2021 i 2022 roku

Wystarczy spojrzeć na powyższy wykres. Liczba mieszkań, które trafiły na rynek w sierpniu, jest niemal równa wszystkim aktualnie dostępnym lokalom na wynajem. Czy oznacza to, że podaż zrównała się z popytem? Nie do końca. W ujęciu statycznym, rzeczywiście można by wysnuć taki wniosek. Jednak patrząc na tę kwestię dynamicznie widzimy, że nadwyżka mieszkań na rynku jest w imponującym tempie pożerana przez rosnący popyt. Jeśli trend ten się utrzyma, a biorąc pod uwagę nadchodzący początek roku akademickiego jest to niemal pewne, to wkrótce lokali na wynajem może zwyczajnie zabraknąć. Dla szukających mieszkania jest jednak iskierka nadziei. Najgorszym miesiącem dla tego segmentu był zdecydowanie kwiecień 2022 roku, kiedy to zanotowaliśmy rekordowo niską liczbę nowo dodanych oraz aktualnych ofert wynajmu. Od tego czasu oba wskaźniki powoli, acz stabilnie pną się w górę.

Unikalne oferty wynajmu mieszkań w 2022 roku

Widać, że pierwszy szok spowodowany wojną za naszą wschodnią granicą i wynikającym z niej kryzysem uchodźczym powoli mija. Choć nadal chętnych na wynajęcie mieszkania nie brakuje, to rynek jest w stanie zaspokoić ich potrzeby aktualną podażą. Oczywiście nierozerwalnie związany z tym procesem jest również postępujący wzrost cen, który w skrajnych przypadkach osiąga absurdalne wręcz rozmiary.

Liczba nowych, unikalnych ofert, po wyeliminowaniu duplikatów, utrzymuje się na zdrowym, mniej więcej stałym poziomie. Podlega oczywiście nieznacznym sezonowym wahaniom, dyktowanym rytmem wygasania umów terminowych, ale w porównaniu z ubiegłymi latami pozostaje na satysfakcjonującym poziomie. Ważnym czynnikiem mogą być wchodzące na rynek mieszkania kupowane / zatrzymywane w rodzinie w celach inwestycyjnych. Z drugiej strony, odblokowanie popytu pozwoliło ustabilizować sytuację – ogłoszenia żyją znacznie krócej.

Więcej o najnowszych trendach na rynku wynajmu w sierpniowym wydaniu "Portali ogłoszeniowych w liczbach"

Na jakich portalach ogłaszają się agencje?


Gdzie szukać ogłoszeń bezpośrednich?


Statystyki z 37 portali, raz w miesiącu:
POBIERZ BIULETYN