SIERPIEŃ 2021

Statystyki z 38 portali nieruchomości: O 30 tysięcy mniej mieszkań do wynajęcia niż rok temu

Sierpień roku 2020 na rynku wynajmu był miesiącem przedziwnym, jak zresztą cały okres wiosenno-zimowy. Pandemiczny zastój i masowe opuszczanie lokali przez dotychczasowych najemców doprowadziły do sytuacji, w której nieruchomości na rynku zaczęły zalegać miesiącami. Kulminacja tego trendu nastąpiła pod koniec wakacji, gdy dostępnych było aż 125 tys. mieszkań na wynajem. W tym roku sporo z nich musiało zostać wynajętych lub wycofanych z oferty, ponieważ do dyspozycji najemców było już tylko 95 tys. lokali.

Unikalne oferty wynajmu mieszkań w sierpniu 2020 i 2021 roku

Choć to znaczący spadek, to trudno go uznać za niespodziewane wydarzenie. Nadwyżka ofert na rynku musiała stopnieć wraz z normalizacją sytuacji w kraju. Na chwilę obecną wszystko zapowiada, że studenci, stanowiący olbrzymią grupę najemców, powrócą w październiku do nauki stacjonarnej. W tej sytuacji większość z nich już podpisała nowe umowy najmu. Podobny powrót do sytuacji przedpandemicznej obserwujemy w przypadku obcokrajowców pracujących w Polsce. Oczywiście nawet najtęższe umysły nie są w stanie przewidzieć, jak sytuacja rozwinie się w perspektywie najbliższych kilku miesięcy. Na razie jednak rynek zdaje się dążyć do odnalezienia nowego punktu równowagi.

Warto zauważyć, że liczba nowych, unikalnych (czyli po odfiltrowaniu duplikatów) ofert pojawiających się na rynku nie ulegała w ciągu ubiegłego roku gwałtownym zmianom, a raczej sezonowym wahaniom. Oznacza to, że dopływ nowych mieszkań jest prawdopodobnie dyktowany rytmem wygasania umów terminowych. Ważnym czynnikiem mogą być wchodzące na rynek mieszkania kupowane / zatrzymywane w rodzinie w celach inwestycyjnych. Z drugiej strony, odblokowanie popytu pozwoliło ustabilizować sytuację – ogłoszenia żyją znacznie krócej.

Co ciekawe, w sierpniu tego roku znacząco zmniejszyła się liczba duplikatów ogłoszeń wynajmu mieszkań. Wszystkich publikacji w tym segmencie pojawiło się prawie 319 tys., czyli najmniej od kilkunastu miesięcy, jednak liczba unikalnych ofert była najwyższa od początku roku. Odsetek duplikatów wyniósł zatem nieco ponad 80%. Dużo? Tak, ale to o kilka punktów procentowych mniej niż zwykle. Prawdopodobnie jest to związane właśnie ze stopniowym znikaniem ofert, które z powodu pandemii zalegały na rynku i portalach ogłoszeniowych.

Odsetek duplikatów ogłoszeń mieszkań na wynajem

Czy oznacza to, że krótki okres egzystencji „rynku najemcy” właśnie się zakończył? Czy od razu powrócimy do sytuacji, gdzie to wynajmujący dyktuje ceny, warunki i organizuje castingi? Odpowiedzi na te pytania poszukujemy w najnowszym numerze „Portali ogłoszeniowych w liczbach”.

Na jakich portalach ogłaszają się agencje?


Gdzie szukać ogłoszeń bezpośrednich?


Statystyki z 38 portali, raz w miesiącu:
POBIERZ BIULETYN