LUTY 2021

Statystyki z 38 portali nieruchomości: Czy tanie i drogie mieszkania trafiają na te same portale?

Przeanalizowaliśmy 550183 ogłoszeń sprzedaży, wystawionych na 38 portalach w lutym. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania z rynku wtórnego w Warszawie wahała się, w zależności od portalu od 11 507 zł do 12 136 zł. To aż 5,5% różnicy.

Różnice w cenach ofertowych mieszkań na poszczególnych portalach zapewne nikogo nie dziwią. W powszechnej świadomości niektóre portale kojarzą się z większym prestiżem i ofertami z segmentu premium, a inne raczej z masową produkcją niskiej wartości ofert. Można by się również spodziewać, że zestawienie takie będzie korespondować z cennikami publikacji ogłoszeń na poszczególnych portalach, które przedstawialiśmy w ubiegłym miesiącu.
Czy jednak rzeczywiście serwisy płatne, specjalistyczne, kojarzone z „wyższą półką” ofert publikują ogłoszenia droższe niż bezpłatne serwisy z tzw. mydłem i powidłem?

Okazuje się, że sytuacja jest daleko bardziej skomplikowana, choć w powyższych stwierdzeniach kryje się ziarnko prawdy:

Z jednej strony potwierdza się teza, że najtańsze mieszkania znajdziemy na portalach wielobranżowych, na których nieruchomości stanowią tylko część oferty. Co więcej, Sprzedajemy, Gumtree i Lento to portale bezpłatne. Wyróżnia się tu jedynie płatny OLX. Należy jednak pamiętać, że jest to serwis niezwykle popularny wśród osób prywatnych. W przeciwieństwie do pośredników, nie doliczają one do ceny ofertowej prowizji. Jest to czynnik, który ma istotny wpływ na całe zestawienie. Portale chętnie wykorzystywane przez agencje mają zdecydowanie wyższą średnią cenę ofertową.

Nie bez znaczenia jest też wspomniany odbiór społeczny danego portalu. Wystawiający prestiżową nieruchomość w centrum Warszawy woli umieścić ogłoszenie na portalach, gdzie kupujący wyszukują podobne lokale, a nie mieszkania do generalnego remontu z małych miasteczek powiatowych. Jest to swego rodzaju samospełniająca się przepowiednia – portale promujące się jako ekskluzywne i profesjonalne budują sobie dokładnie taką bazę ogłoszeń.

Należy tu zaznaczyć, choć nie ma to wpływu ogólne wnioski, że dokładne liczby prezentowane w zestawieniu mogą być nieco przekłamane. Niestety wciąż popularna jest na niektórych portalach praktyka publikowania ofert deweloperskich w kategorii rynku wtórnego. Zaburza to nieco faktyczny obraz cen w tym segmencie, lecz nie w istotny sposób.

Który portal okazał się tańszy niż OLX? Jak liderzy rynku wypadli w naszym zestawieniu? Przekonaj się pobierając najnowsze wydanie naszego e-miesięcznika.

Na jakich portalach ogłaszają się agencje?


Gdzie szukać ogłoszeń bezpośrednich?


Statystyki z 38 portali, raz w miesiącu:
POBIERZ BIULETYN